Krok po kroku
Dział „Krok po kroku” ma za zadanie przeprowadzenie potencjalnego inwestora przez wszystkie etapy informatyzacji lokalnych społeczności. Uwzględnia czynniki techniczne, ekonomiczne i społeczne.
Poszczególne pięć kroków tworzy metodę informatyzacji społeczeństwa nazywaną metodą e-VITA. Metoda e-VITA zakłada kompleksową budowę społeczeństwa informacyjnego w skali lokalnej – od zaplanowania sieci, po jej budowę, edukację użytkowników i rozwijanie nowych umiejętności w pracy z komputerem i Internetem.
[przejdź do publikacji Metoda e-VITA. Poradnik dla samorządowców]
Mamy nadzieję, że samorządy, przedsiębiorcy i lokalne organizacje zainteresowane dynamicznym rozwojem swoich społeczności będą mogły z pożytkiem wykorzystać metodę pięciu kroków e-VITA w zaplanowaniu efektywnej informatyzacji gminy.
Planowanie i strategia
Z punktu widzenia prac nad siecią internetową w gminie najważniejsze znaczenie ma dobre zaplanowanie i strategia rozwoju.
Dostęp do Internetu
Zapewnienie powszechnego, efektywnego dostępu do Internetu jest ważnym czynnikiem lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego.
Edukacja
Dostęp do Internetu nie jest jednoznaczny z jego wykorzystaniem. Mieszkańcom i przedstawicielom lokalnych instytucji należy zapewnić możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności koniecznych do korzystania z informacji, narzędzi i usług dostępnych w sieci.
Zasoby i usługi w sieci
Aby Internet w pełni służył pobudzaniu przedsiębiorczości w gminie lub sprawnemu działaniu lokalnych władz, w sieci muszą znajdować informacje i usługi dotyczące lokalnych spraw.
Doskonalenie
Informatyzacja rozumiana jako czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego jest procesem ciągłym i dynamicznym, wymagającym systematycznych ulepszeń