Program e-VITA
e-VITA (2004-2005)
Program "Wieś Aktywna. Budowanie społeczeństwa informacyjnego e-VITA" skierowany był do społeczności wsi i małych miast. Projekt realizowany był w latach 2004-2005 i miał charakter pilotażowy.
E-VITA była partnerskim przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Cisco Systems Poland współdziałającym z Cisco Foundation oraz Fundacji Wspomagania Wsi. Program finansowany był w całości ze źródeł prywatnych a fundusze na jego realizację pochodziły od wszystkich trzech partnerów.
Celem e-VITY była popularyzacja konkretnych zastosowań nowoczesnych technologii informacyjnych (IT) wśród społeczności wiejskich w całym kraju oraz praktyczne przygotowanie wybranych społeczności (gmin) do korzystania z możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, jakie dają te technologie. Działania zaplanowane w ramach programu skierowane były przede wszystkim do samorządu, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i młodzieży.
Gminy w programie
Do udziału w konkursie o udział w programie zostało zaproszonych 265 gmin. Ostatecznie do programu zakwalifikowano 6 gmin.
Planowanie i strategia
Spotkania informacyjno-szkoleniowe dla mieszkańców wybranych do programu gmin i założenia do strategii informatyzacji gmin były najważniejszymi inicjatywami w planowaniu działań.
Dostęp do Internetu
W ramach pierwszej edycji programu wybudowano łącza Internetowe, które zapewniły dostęp do sieci 41 instytucjom samorządowym w 12 miejscowościach, w 11 miejscowościach zbudowano sieć radiową i utworzono 19 publicznych punktów darmowego dostępu do Internetu.
Wykorzystanie wiedzy
W ramach pierwszej edycji e-VITY przeprowadzono szereg projektów mających na celu promocję wykorzystania technologii informacyjnych w społecznym i ekonomicznym rozwoju małych społeczności poprzez realizację innowacyjnych przedsięwzięć.
Debaty i konferencje
W ramach pierwszej edycji programu odbyły się dwa Ogólnopolskie Spotkania Organizacji Działających Na Obszarach Wiejskich w Marózie oraz zorganizowano dwie konferencje
Publikacje
Od kwietnia 2005 do stycznia 2006 w ramach programu e-VITA zostały wydane cztery publikacji, które dostępne są również w wersji elektronicznej w serwisie Internet na wsi.