Internet na Wsi

 

Program e-VITA prowadzony był w latach 2004 – 2011. Miał na celu wsparcie wykorzystania technologii informacyjnych w rozwoju wsi i małych miast. Partnerami w programie byli Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Wspomagania Wsi i Cisco Systems Poland (2004-2006). Realizatorką była Fundacja Wspomagania Wsi.

Krok po kroku

» do druku

Poradniki

Bezpieczeństwo w sieci

Przeciętny użytkownik Internetu, siadając przed monitorem, może zetknąć się z dwoma typami niebezpieczeństw:


- pierwszy typ to kradzież danych osobowych – czyli informacji, które mogą nas zidentyfikować np. imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, numer telefonu, PESEL, numer konta bankowego, karty kredytowej. itp. Oszust, mając takie dane, może się łatwo podszyć się pod użytkownika i np. przejąć pieniądze, podszywać się pod tożsamość na ulubionym forum lub ściągnąć zdjęcia z bloga i używać ich do własnych, często przestępczych, celów.


- drugi typ to niebezpieczeństwa technologiczne lub techniczne, które niosą szkodliwe programy komputerowe. Są to głownie wirusy, robaki, trojany, które mogą służyć do kradzieży naszych danych. Są również niebezpieczne z racji na możliwość zablokowania systemu operacyjnego komputera użytkownika lub utraty danych.


Lista zagrożeń obu typów jest tak długa, że w zasadzie nie powinieneś korzystać z Internetu, aby nie narazić się na niemiłe lub wręcz kosztowne sytuacje. Niemniej, stosując odpowiednie zabezpieczenia technologiczne oraz fizyczną ostrożność, możesz zmniejszyć niebezpieczeństwo. Z bezpieczeństwem w Internecie jest tak samo, jak z bezpieczeństwa w życiu fizycznym. Gdy wychodzisz z domu zamykasz drzwi na klucz – jeden lub więcej. Jeśli trzymasz w domu coś kosztownego, zdecydujesz się pewnie na zamontowanie solidnych, antywłamaniowych drzwi, a możliwe też, że dodatkowo ubezpieczysz mieszkanie. Podobnie z korzystaniem z Internetu – instalacja odpowiedniego oprogramowania oraz zwykła czujność mogą Cię uchronić przed wieloma zagrożeniami.

2010-08-12

Kliknij, aby pobrać dokument w formacie PDF